The figure below shows a parallel plate capacitor of plate area A = 120 cm 2 and
ID: 1503328 • Letter: T
Question
The figure below shows a parallel plate capacitor of plate area A = 120 cm2 and plate separation d = 1.35 cm. A potential difference of V0 = 90.0 V is applied between the plates. Suppose that the battery remains connected while the dielectric slab of thickness b = 0.780 cm and dielectric constant = 3.20 is being introduced. Calculate the following values.
(a) the capacitance: 13.05 pF
(b) the charge on the capacitor plates: 1.17 nC
(c) the electric field in the gap: ????? N/C
(d) the electric field in the slab, after the slab is in place: 3442 N/C
What is (c)???
Explanation / Answer
given that
A = 120cm^2 = 120*10^(-4) m^2
d = 1.35 cm = 0.0135 m
b = 0.780 cm = 0.78*10^(-2) m
k = 3.20
Initial C
Parallel plate cap
C =e0*k*(A/d) F
e0 is vacuum permittivity, 8.854*10^(-12) F/m
k is dielectric constant or relative permittivity of the material (vacuum = 1)
A and d are area of plate and separation .
a)
initial C0 = (8.854*10^(-12))*(120*10^(-4)) / (0.0135)
C0 = 7.87*10^(-12)F
final C, we can see that here two capacitors in series
C1 is an air capacitor with spacing 1.35 – 0.78 = 0.57 cm
C2 is a cap with spacing 0.78 and a dielectric
C1 = (8.854*10^(-12))*(120*10^(-4)) / (0.0057)
C1 = 18.64*10^(-12) F
C2 = (8.854*10^(-12))*(120*10^(-4))*(3.20) / (0.0078)
C2 = 43.58*10^(-12) F
final C = C1*C2 / (C1+C2)
final C = 18.64*10^(-12) * 43.58*10^(-12) / 62.22*10^(-12)
final C = 13*10^(-12) F = 13 pF
b)
Q = C*V
Q = 13*10^(-12)*90
Q = 1.17*10^(-12) C = 1.17 pC
part(c)
we know that
E = V / d
E = 90 / 1.35*10^(-2)
E = 6666 N /C
part(d)
E = 90 / 0.78*10^(-2)
E = 11538 N / C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.