The figure below shows a parallel plate capacitor of plate area A = 100 cm 2 and
ID: 1492266 • Letter: T
Question
The figure below shows a parallel plate capacitor of plate area A = 100 cm2 and plate separation d = 1.10 cm. A potential difference of V0 = 60.0 V is applied between the plates. Suppose that the battery remains connected while the dielectric slab of thickness b = 0.780 cm and dielectric constant = 2.70 is being introduced. Calculate the following values.
(a) the capacitance
pF
(b) the charge on the capacitor plates
nC
(c) the electric field in the gap
N/C
(d) the electric field in the slab, after the slab is in place
N/C
Explanation / Answer
a) initial capacitance = 8.854 * 10-12 * 0.01/0.0110
= 8.05 * 10-12 F = 8.05 pF
=> capacitance with dielectric slab = C1 * C2/(C1 + C2)
= 30.648 * 27.668/(30.648 + 27.668)
= 14.541 pF
b) Initial charge on the capacitor plates = 8.05 * 60.0 = 483 pC = 0.483 nC
Final charge on the capacitor plates = 14.541 * 60.0 = 872.46 pC = 0.87246 nC
c) the electric field in the gap = 0.87246 * 10-9/(10-2 * 8.854 * 10-12)
= 9853.85 N/C
d) the electric field in the slab, after the slab is in place = 9853.85/2.70 = 3649.57 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.