Determine the magnetic field due to a small segment of wire of length 0.1 mm car
ID: 1503022 • Letter: D
Question
Determine the magnetic field due to a small segment of wire of length 0.1 mm carrying 15 A of current at the following points. Make sure you specify the magnitude and direction of the magnetic field at the two points. Point P that is 3 cm directly below the segment Point Q that is 3 cm below and 4cm to the right of the segment. Two parallel wires of length 20cm are separated by 1.5mm and attract each other with a force of 0.25N. The wires have equal currents. What are the currents in the wires? Are the currents in the same or opposite directions?________Suppose you have the currents in wires that arc perpendicular to the page as in the diagram below, and you want to determine the value of the following path integral for the different paths: ContourIntegral B^rightarrow middot ds^rightarrowExplanation / Answer
12)
a) B = mu_o*i/(2*pi*r) = 2*10^-7*15/(0.1*10^-3) = 0.03 T
b) B = (mu_o/4*pi)*i*dl*sin(theta)/r^2 = (10^-7*15*0.1*10^-3*(4/5))/(0.05^2) = 4.8*10^-8 T
13) F = mu_o*i1*i2*l/(2*pi*r) = (2*10^-7*i^2*0.2)/(1.5*10^-3) = 0.25
current i = 96.82 A
A) i1 = i1 = 96.82 A
b) since force is attraction,then they currents are insame direction
14) using ampere's law
integral (B*dS) = mu_o*I
need figures to solve the remaining part
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.