A worker uses a rope to lower a cubical concrete block, L = 0.2 m on each edge,
ID: 1502782 • Letter: A
Question
A worker uses a rope to lower a cubical concrete block, L = 0.2 m on each edge, into water. The block
moves downward at a constant speed of v = 1.0 m/s. You may assume that the fluid and block are incompressible.
The block is completely submerged in the water. The density of water is = 1.0 × 103 kg/m3.
(a) At what rate is the force the water exerts on the bottom face of the block increasing? In other words,
find F/t .
(b) At what rate is the buoyant force on the block increasing? In other words, find B/t .
5
Explanation / Answer
a) Force = Pressure * Area
=> rate the force the water exerts on the bottom face of the block increasing = ( * g * v) * Area
= (1.0 × 103 * 9.8 * 1) * (0.2 * 0.2)
=> F/t = 392 N/sec
b) rate the buoyant force on the block increasing , B/t = 0 N/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.