Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure shows three masses. (figure 1) What is the magnitude of the net gravi

ID: 1502468 • Letter: T

Question

The figure shows three masses. (figure 1) What is the magnitude of the net gravitational force on the m_1 = 25kg mass? Assume m_2 = 10kg and m_3 = 10kg. Submit Part B What is the direction of the net gravitational force on the m_1 = 25kg mass? Assume m_2 = 10kg and m_3 = 10kg. Submit What is the magnitude of the net gravitational force on the m_2 = 10kg mass? Assume m_1 = 25kg and m_3 = 10kg. Submit What is the direction of the net gravitational force on the m_2 = 10kg mass? Assume m_1 = 25kg and m_3 = 10kg. Submit

Explanation / Answer

1. force on m1 due to m2 = Gm1m2/0.2^2 j
force on m1 due to m3 = Gm1m3/0.1^2 i
Net force = 6.67*10^-11 *25 [10j/0.04 + 10i/0.01] = (1.6675i + 0.41687j) 10^-7
|F| = 1.718819*10^-7 N
2. Direction = arctan(0.01/0.04) = 14.0362 deg
3. force on m2 due to m1 = -Gm1m2 j /0.2^2 = -6.67*250 j / 0.04 = -41687.5*10^-11 j N
force on m2 due to m3 = Gm1m3*(0.10 i/sqroot(0.05) - 0.2 j/sqroot(0.05))/(0.04+0.01) = 6.67*10^-11*250(0.44721 i - 0.89442 j)/(0.05) = (14914.4535 i-29829.125j)*10^-11
Net F = (14914.4535 i -71516.625 j )*10^-11
|F| = 73055.2433*10^-11 N
4. arctan(-71516.625/14914.4535) = -78.220 deg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote