Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Need Help with the Practice and Exercise Portion, thank you. (a) A sliding bar i

ID: 1502404 • Letter: N

Question

Need Help with the Practice and Exercise Portion, thank you.

(a) A sliding bar in figure a has a length of 0.504 m and moves at 1.73 m/s in a magnetic field of magnitude 0.256 T. Using the concept of motional emf, find the induced voltage in the moving rod. (b) If the resistance in the circuit is 0.501 , find the current in the circuit and the power delivered to the resistor. (Note: The current, in this case, goes counterclockwise around the loop.) (c) Calculate the magnetic force on the bar. magnitude direction (d) Use the concepts of work and power to calculate the applied force. EXERCISE HINTS: GETTING STARTED I I'M STUCK! Suppose the current suddenly increases to 1.76 A in the same direction as before, due to an increase in speed of the bar. (a) Find the emf induced in the rod (b) Find the new speed of the rod. vnew- Need Help? Talk to a Tutor

Explanation / Answer

Ans:-a] I = 1.70A

R = 0.500

= I* R = 1.70*0.500 = 0.85v

b] = B*l*v

v=/B*I = 0.85/(0.250*1.70) = 2m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote