Doing My Finals review can someone help please I am getting an answer of 0.171pp
ID: 1501597 • Letter: D
Question
Doing My Finals review can someone help please I am getting an answer of 0.171ppm. Consider the air over a city (60x25 km). Wind with 18 km/hr speed brings the fresh air into the city from the west side of the region (25 km wide). Assume the 15 kg/s carbon monoxide (CO) is emitted from different sources in the city to the air. Assume, also, that the CO is conservative and uniformly spread all over the area up to an altitude of one kilometer. Modeling the air over the city as steady-state system, find the CO concentration of the air over the city in ppm if the temperature is -20'C and pressure is 1 atm
Explanation / Answer
V= 60*25*25 = 37500 km^3
Q = 18*37500/3600 = 187.5 km^3/s
m (loading) = 15kg/s, k = 0.20/hr
1 km^3 = 10^12 L (if u want kg/L as concentration)
Cin = 15kg/s / 187.5 km^3/s = 0.08 kg/km^3
for CSTR: Cout = Cin/(1+k*t), t = V/Q = 200 s or 0.05 hr
Cout = 0.08/(1+0.20*0.05) = 0.079 kg/km^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.