Question 4 of 12 Map sapling earning A pair of constant forces of magnitude F 12
ID: 1499213 • Letter: Q
Question
Question 4 of 12 Map sapling earning A pair of constant forces of magnitude F 12.7 N is applied to opposite sides of the axle of a top, as shown in the figure. The diameter of the axle is d 8.13 mm. The angle 6, which has a value of 33.79, describes the steepness of the top's sloping sides. The moment of inertia of the top about its spin axis is 0.699 kg. m2 What is the tangential acceleration at of the point labeled P, which is at a height of h 5.13 cm above the floor? click to edit Number cm. s frictionless floorExplanation / Answer
let r = d/2 = 8.13/2 = 0.004065 m
then torque = F * r = 2 * 12.7 N * 0.004065 m = 0.103251 N.m
but also torque = I*a,
so 0.103251 N.m = 0.699 kg.m^2 *
a = 0.1477 rad/s^2
applies to all points on the top.
tan(theta) = R / h
tan(33.7) = R / 0.0513m
R = 0.0342 m
so at point P, tangential acceleration = a*R = 0.1477 rad/s^2 * 0.0342m = 0.00505134m/s^2 = 5.05134 mm/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.