The intensity of sunlight striking Earth\'s upper atmosphere is approximately 1.
ID: 1498461 • Letter: T
Question
The intensity of sunlight striking Earth's upper atmosphere is approximately 1.35 × 103 W/m2.
Part A: Emax= 1010 V/m at this location assuming a single sinusoidal electromagnetic wave.
Part B: Bmax = 3.36x10^-6 T for a single sinusoidal electromagnetic wave at this location.
Part C: The power output of the sun is 3.8x10^26 W when the Earth is 1.5 x10^11 m away from earth.
Part D: If all the sunlight that strikes the upper atmosphere reached Earth's surface, how many watts of power would reach Earth's surface? (Hint: The Earth-Sun distance is so great that you can assume all the sunlight is perpendicular to the cross section of Earth.)
Only need part D answered, but not sure if parts A, B and C help.
Also, answer is NOT: 3.8x1026 W, 3.50x1017 W, 3.47x1017 W, 1.39x1016 W, or 1.95 x 1015 W.
Explanation / Answer
we know, radius of the earth, Re = 6.37*10^6 m
D) the cross sectional area of the earth, A = pi*Re^2
= pi*(6.37*10^6)^2
= 1.2747*10^14 m^2
we know, Intensity = power/Area
==> Power = Intensity*Area
= 1.35*10^3*1.2747*10^14
= 1.72*10^17 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.