The integrated rate laws for zero-, first-, and second-order reaction may be arr
ID: 888054 • Letter: T
Question
The integrated rate laws for zero-, first-, and second-order reaction may be arranged such that they resemble the equation for a straight line,y=mx+b.
k
The reactant concentration in a zero-order reaction was 0.100 M after 195 s and 2.00×102M after 365 s . What is the rate constant for this reaction?
Express your answer with the appropriate units.
Part B
What was the initial reactant concentration for the reaction described in Part A?
Express your answer with the appropriate units.
Part C
The reactant concentration in a first-order reaction was 6.90×102M after 40.0 s and 8.20×103Mafter 80.0 s . What is the rate constant for this reaction?
Express your answer with the appropriate units.
Part D
The reactant concentration in a second-order reaction was 0.620 M after 295 s and 6.30×102M after 830 s . What is the rate constant for this reaction?
Express your answer with the appropriate units. Include an asterisk to indicate a compound unit with mulitplication, for example write a Newton-meter as N*m.
Order Integrated Rate Law Graph Slope 0 [A]=kt+[A]0 [A] vs. t k 1 ln[A]=kt+ln[A]0 ln[A] vs. t k 2 1[A]= kt+1[A]0 1[A] vs. tk
Explanation / Answer
Part A. Given,
[A] = [A]o - kt
let us calculate slope by given values,
slope = [A]t at 365 s - [A]t at 195 s/365-195
= 2-0.1/365-195
= 0.011
So, rate constant k = 0.011 M/s
Part B. Initial concentration [A]o
0.1 = [A]o - 195 x 0.011
[A]o = 2.245 M
Part C. Using the slope = -k
slope = -(ln 8.20 x 10^-3 - ln 6.90 x 10^-2/80 - 40)
= 0.053 s-1 is the rate constant
Part D. Let us find slope,
slope = (1/6.3 x 10^-2 - 1/0.62)/(830 - 295)
= 0.027 M-1*s-1 is the rate constant
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.