Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A consumer upset with the latest trend of postal rate increases has decided to t

ID: 1497705 • Letter: A

Question

A consumer upset with the latest trend of postal rate increases has decided to try to send letters by balloon even though they may not reach their intended destination. A 66400 cm3 gas-filled balloon will provide enough lift for a 40.0 g package to be accelerated upward at a rate of 2.65 m/s2. For these circumstances, calculate the density of the gas the consumer fills the balloon with. The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2 and the density of air is air = 1.16 kg/m3. Neglect the mass of the balloon material and the volume of the package. __________kg/m3

Explanation / Answer


F_b = pgV
F_b=ma_y+mg
pgV=ma_y+mg
1.16*9.81*(66400*10^-6)=m(2.65)+m(9.81...
m=0.06062933 (this is the mass of both the air in the balloon and the package, you need just the air)
0.060629-0.0400=0.020629kg (mass of air in the balloon)
density=mass/volume
0.020629kg/0.0664m^3=0.3106kg/m^3

calculation may be wrong but concept s right

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote