A proton (with a rest mass m = 1.67 times 10^-27 kg) has a total energy that is
ID: 1496685 • Letter: A
Question
A proton (with a rest mass m = 1.67 times 10^-27 kg) has a total energy that is 4.00 times its rest energy. Part A What is the kinetic energy E_k of the proton? Express your answer in billions of electron volts to three significant figures. Part B What is the magnitude of the momentum p of the proton? Express your answer in kilogram-meters per second to three significant figures. Part C What is the speed v of the proton? Express your answer as a fraction of the speed of light to four significant figures.Explanation / Answer
given
E = 4 mc^2
gama *mc^2 = 4 mc^2
gama = 4
(a)
E_k = [gama - 1]mc^2= [4 - 1](1.67*10^-27)(3*10^8)^2= 4.51*10^-10 J
= (4.51*10^-10/1.6*10^-19) eV
= 2.82*10^9 eV = 2.82 GeV
(c)
1/Sqrt[1 - (v/c)^2] = 4
1 - (v/c)^2 = 1/16
(v/c)^2 = 1 - (1/16)
(v/c)^2 = 15/16
v/c = 0.97
v = 0.97 c
(b)
P = gama * mv = 4 (1.67*10^-27 Kg) ( 0.97 * 3 * 10^8) = 1.94 * 10^-18 kg m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.