You place an object 22.4 cm in front of a diverging lens which has a focal lengt
ID: 1496603 • Letter: Y
Question
You place an object 22.4 cm in front of a diverging lens which has a focal length with a magnitude of 14.6 cm. Determine how far in front of the lens the object should be placed in order to produce a new image that is 3.30 times smaller than the original image.
I asked this before, and the answer was wrong. its not 33.58.
help text from the question:
Can you write the thin lens equation that gives a relationship between the focal length of a lens, the object distance, and the image distance?
Can you write the thin lens equation that gives a relationship between the object distance, image distance, and magnification?
Explanation / Answer
lens is diverging means focal length is negative
equation used will be
1/u+1/v=1/f
where u=object distance
v=image distance
f =focal length
for u=22.4
1/22.4 +1/v=-1/14.6
v=-8.84 cm
let object is x cm long
image heigth=(8.84/22.4)*x=0.395 x
image height for second position=0.395x/3.3=0.1196 x
object height = x (will remain same)
-v/u=0.1196x/x=0.1196
v=-0.1196u
putting in equation
1/u-1/0.1196u=-1/14.6
u=107.47 cm
so object should be kept at 107.47 cm to the left of lens
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.