A puck of mass m = 54/0 g is attached to a taut cord passing through a small hol
ID: 1496274 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
part 1 )
a )
angular momentum is conserve
mvr = mvi*ri
v = vi*ri/r
v = 1.60 * 0.320 / 0.130
v = 3.94 m/s
part b )
T = mv^2/r = (54 x 10^-3) * (3.94)^2 / 0.130
T = 6.44 N
part c )
W = dKE ( change in kinetic energy )
1/2* m(v^2 - vi^2)
W = 0.35 J
part 2 )
L = mrv + mrv
L = 2mrv
m = 76 kg
r = 11.11/2 = 5.555 m
v = 5.30 m/s
L = 4475.108
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.