A composite rod is made from stainless steel and iron and has a length of 0.543
ID: 1495444 • Letter: A
Question
A composite rod is made from stainless steel and iron and has a length of 0.543 m.The cross section of this composite rod is shown in the drawing below and consists of a square within a circle.
The square cross section of the steel is 1.19 cm on a side. The temperature at one end of the rod is 75.3 °C, while it is 19.4 °C at the other end. Assuming that no heat exits through the cylindrical outer surface, find the total amount of heat conducted through the rod in two minutes.
ron ron Stainless steelExplanation / Answer
Heat conducted, dQ = dt[kAdT/dx]
dQ(steel) = 2*60[16*0.0119^2 *(75.3 - 19.4)/0.543] = 27.99 J
radius if shaft = r
r*cos(45) = 0.0119/2
r = 8.41457*10^-3
dQ(iron) = 2*60[80*(3.14*[8.41457*10^-3]^2 - 0.0119^2)*(75.3 - 19.4)/0.543] = 79.7722 J
Net dQ = 107.7622 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.