Two coplanar and concentric circular loops of wire carry currents of I1 = 6.30 A
ID: 1494676 • Letter: T
Question
Two coplanar and concentric circular loops of wire carry currents of I1 = 6.30 A and I2 = 2.20 A in opposite directions as in the figure below. Let r1 = 12.0 cm and r2 = 8.90 cm. (a) What is the magnitude of the net magnetic field at the center of the two loops? µT (b) What is the direction of the net magnetic field at the center of the two loops? out of the page into the page toward the top of the page toward the bottom of the page (c) Let r1 remain fixed at 12.0 cm and let r2 be a variable. Determine the value of r2 such that the net field at the center of the loops is zero. cm
Explanation / Answer
a) current is in opposite direction so field will be in opposite direction.
and field due to a circular wire = u0 I / 2R
Bnet = [ (4pi x 10^-7 x 6.30 ) / (2 x 0.12)] - [ (4pi x 10^-7 x 2.20 ) / (2 x 0.089)]
= 1.75 x 10^-5 T
b) direction - > if current i1 is clockwise then into the page
if counterclockwise then out of page.
(figure not provided)
c) Bnet = [ u0 I1 / 2r1 ] - [ u0 I2 / 2 R2 ] = 0
I1 / r1 = I2/ r2
6.20 / 0.12 = 2.2 / r2
r2 = 0.0426 m Or 4.26 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.