A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete
ID: 1494554 • Letter: A
Question
A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete a job. Rather than setting up a secure work area, they decide to try a shortcut. Worker A will hold the far end of a 8.00 m work plank which weighs 112 N and is secured with a hinge on the opposite end. Worker B will stand on the plank 4.44 m from worker A. Worker B also brings up his paint can, mc = 3.58 kg, which he places 0.340 m from where he is standing on the plank (between the two workers). Worker A unfortunately needs to supply 496 N of force to hold the end of the plank. How much does worker B weigh? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2.
Explanation / Answer
Torque should be balanced...
112 * L/2 + Wb * (8-4.44) + mc*g*(8-4.44+0.34) = 496*8
112*4 + wb*3.56 + 136.96722 = 3968
Wb = 950.29 N
mb = 96.87 Kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.