A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete
ID: 1494226 • Letter: A
Question
A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete a job. Rather than setting up a secure work area, they decide to try a shortcut. Worker A will hold the far end of a 8.98 m work plank which weighs 1.10 times 10^2 N and is secured with a hinge on the opposite end. Worker B will stand on the plank 4.66 m from worker A. Worker B also brings up his paint can, m_c = 3.48 kg, which he places 0.475 m from where he is standing on the plank (between the two workers). Worker A unfortunately needs to supply 509 N of force to hold the end of the plank. How much does worker B weigh? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s^2.Explanation / Answer
Here ,
Length , L = 8.98 m
weight of plank , W = 1.1 *10^2 N = 110 N
mc = 3.48 Kg
x = 0.475 m
FA = 509 N
let the weight of worker B is WB
balancing the torque about the support of wall
FA * 8.98 - W * 8.98/2 - WB * (8.98 - 4.66) - 3.48 * 9.8 * (8.98 - 4.66 + 0.475) = 0
509 * 8.98 - 110* 8.98/2 - WB * (8.98 - 4.66) - 3.48 * 9.8 * (8.98 - 4.66 + 0.475) = 0
solving for WB
WB = 905.9 N
the weight of the worker B is 9.06 *10^2 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.