An ion of mass 5.2x10^- 25 kg and charge 4.8x10^- 19 C starts at rest in a regio
ID: 1494546 • Letter: A
Question
An ion of mass 5.2x10^- 25 kg and charge 4.8x10^- 19 C starts at rest in a region where the electric field is 1000 v/m x. When it has moved Delta x rightarrow = 2m x it enters a region were there is also a constant magnetic filed. a. What speed will the ion be moving at when it enters the magnetic field? b. Assuming that the magnetic field is in the z direction, describe qualitatively what happens to the ion. c. Given that the magnetic field is in the z direction, what is the magnitude such that an ion might experience no force (for a speed as given in 4a') and what direction must the ion be travelling?Explanation / Answer
The speed of the particle will be
1/2 mv^2 = E*d (work energy theorem)
V = sqrt 4.8E-19 * 2000 *2 / 5.2 E-25
V = 6 E4 m/s
The magnetic field will put a centripetal force on the particle .Making it go in a helical path.
The magnitude will be
E = vB
B = E/v = 1000/6E4 = 0.016 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.