An investor purchases a 180 day T-Bill at auction for $97.50. What is the annual
ID: 2782989 • Letter: A
Question
An investor purchases a 180 day T-Bill at auction for $97.50. What is the annualized yield to maturity of the T-Bill? 1. 365 Pv 97.50 M0 Fv: 1D0 2. If the invesor sels the -Bill for .0 aftr 90 days what is the annualized yield for the holding period? 36 72.50 94.50 = ,0,50 Pi Use the following information for questions 3-5. An investor is considering the purchase of $1,000 of a newly issued 3 year corporate bond. The bond pays a 3.00% coupon annually and is rated Aa by Moody's. Other Aa rated 3 year corporate bonds currently trade at a spread of +50 basis points to the 3yr US Treasury Note which is yielding 4.00% today. 3. What should the price of the bond be? ka H.so Pnce : 972, 25 -- TV 10D0Explanation / Answer
1. Present value=$97.50
Amount to be received after maturity( 180 days)=$100
Assume, annual yield=r
Yield in 180 days(assuming 365 days in a year)=r*(180/365)
Amount of yield=97.50*r*(180/365)
Amount of yield=Maturity value –Purchase price=100-97.5=2.5
97.5*r*(180/365)=2.5
r=(2.5*365)/(97.5*180)= 0.051994
Annualized yield in percent=0.051994*100%=5.1994% rounded to 5.2%
.2. Holding period annualized yield:
Sales price=$99.50
Number of days of holding=90 days
Original investment$97.50
Holding period gain=99.50-97.50=$2
Holding period yield=2/97.50
Annualized yield=(2/97.50)*(365/90)= 0.083191
Annualized yield in percent=8.3191% rounded to 8.32%
One basis point is =1/100 percent
50 basis point=50/100=0.5 percent
The market rate of Aa rated corporate bond=4+0.5=4.5%
Hence the yield to maturity should be 4.5%
Present Value of cash flows discounted at 4.5% should be the price of the bond
Present value(PV) of cash flows=(Cash flow)/(1+i)^N
Where i=discount rate =4.5%=0.045, N=year of cash flow
Annual coupon payment=3%=$30(0.03*1000)
Cash flows and PV of cash flows are given below:
N
A
B=A/(1.045^N)
Year
Cashflow
PV of cash flow
1
$30
28.70813397
2
$30
27.47189854
3
$1,030 *
902.5855022
TOTAL
958.7655347
*$1000 paid back on maturity. Hence cash flow in year 3=1000+30=$1030
Price of the bond=Total Present values of cash flows=$958.77
N
A
B=A/(1.045^N)
Year
Cashflow
PV of cash flow
1
$30
28.70813397
2
$30
27.47189854
3
$1,030 *
902.5855022
TOTAL
958.7655347
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.