The newly discovered spherical planet has a radius of R = 4 times 10^7 m and a v
ID: 1494128 • Letter: T
Question
The newly discovered spherical planet has a radius of R = 4 times 10^7 m and a variable density. Geological evidence indicates it is most dense at its center (core) and least dense at its surface. e functional relationship for it's density has been determined as follows: p(r) = A - B Squareroot r with A = 14,000 kg/m^3 & B = 2kg/m^7/2 where 0 lessthanorequalto r lessthanorequalto R Modeling the planet as a series of concentric spherical shells, determine the following physical quantities... with including the computational (calculated) results: The mass M(R) of the planet: The surface gravity g(R): The radial location r* (critical point) where the acceleration of its gravity is a maximum: The maximum value of its gravitational acceleration... g_max:Explanation / Answer
radius R=4*10^7 m
density, rho(r)=A-B*sqrt(r)
rho=14000-2*sqrt(r)
a)
mass , M=rho*V
=(14000-2*sqrt(r))*(4/3*pi*r^3)
=(14000-2*sqrt(r))*(4/3*pi*r^3)
=(14000-2*sqrt(4*10^7))*(4/3*pi*(4*10^7)^3)
=3.62*10^26 kg
b)
g=G*m/r^2
=(6.67*10^-11*3.62*10^26)/(4*10^7)^2
=15.1 m/sec^2
c)
acceleeration due to gravity is maximu at the pole of the planet
d)
maximum value of g_max=15.1 m/sec^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.