2. In the figure, two masses, M= 16kg and m= 12.8kg, are connected to a very lig
ID: 1494063 • Letter: 2
Question
2. In the figure, two masses, M= 16kg and m= 12.8kg, are connected to a very light rigid bar and are attached to an ideal massless spring of spring constant 100N/m. The system is set into oscillation with an amplitude of 78cm. At the instant when the acceleration is at its maximum, the 16kg mass seperates from the 12.8kgmass, which then remains attached to the spring and continues to oscillate. What will be the amplitude of oscillation of the 12.8kg mass? Please explain number 2 in detail.
Ans: 78cm
Explanation / Answer
velocity of the system is zero so KE of the system is also zero
potential energy of the system is
PE = 1/2 K A^2
the PE is not depending on M at extreme point so if the body M is released at extreme point ther will be
no change in amplitude of the system.
the amplitude of the system remains same so A = 78 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.