An MRI technician moves his hand from a region of very low magnetic eld strength
ID: 1493482 • Letter: A
Question
An MRI technician moves his hand from a region of very low magnetic eld strength into an MRI scanner's 2.00T field, it takes quarter second for his hand to enter the field. The technician is wearing his wedding ring, which has a diameter of 2.20 cm and an electrical resistance of 10.0 m ohm.
a. If the technician's fingers are pointing in the direction of the field, find the average emf induced in his wedding ring.
b. Determine the average electrical current that will flow through his ring.
c. Determine any and all directions that the technician could point his fingers such that no electrical current would be induced.
Explanation / Answer
a)
change in flux = 2 x pix 1.1^2 x 10^-4 = 0.0007602
time for fluc change = 0.25 sec
EMF induced = change in flux / time
E = 0.000304 V
b)
induced current
i = E/R
i = 0.304 A
c)
finger should be perpendicular to magnetic field
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.