A car of mass M = 800 kg traveling at 60.0 km/hour enters a banked turn covered
ID: 1493283 • Letter: A
Question
A car of mass M = 800 kg traveling at 60.0 km/hour enters a banked turn covered with ice. The road is banked at an angle , and there is no friction between the road and the car's tires as shown in (Figure 1) . Use g = 9.80 m/s2 throughout this problem. What is the radius r of the turn if = 20.0 (assuming the car continues in uniform circular motion around the turn)?
What is the radius r of the turn if = 20.0 (assuming the car continues in uniform circular motion around the turn)?
the answer is 77.9 m, but i need help with part B below
Now, suppose that the curve is level (=0) and that the ice has melted, so that there is a coefficient of static friction between the road and the car's tires as shown in (Figure 2) . What is min, the minimum value of the coefficient of static friction between the tires and the road required to prevent the car from slipping? Assume that the car's speed is still 60.0 km/hour and that the radius of the curve is 77.9 m .
Explanation / Answer
the force of friction must balance the centripetal force
m*g*u=m*v^2/r
solve for u
u=v^2/(r*g) = 0365
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.