A car of mass 1000 kg is at the top of a 10 o hill as shown A) What is its gravi
ID: 2060414 • Letter: A
Question
A car of mass 1000 kg is at the top of a 10o hill as shown
A) What is its gravitational potential energy relative to the bottom of the hill?
B) If the car rolls down the hill (with engine off) with negligible friction and air resistance, what will its kinetic energy be when it reaches the bottom?
C) Suppose instead that the amount of work done on the car by the frictional and air resistance forces as the car rolls down the hill is 50,000 J. What then is the kinetic energy of the car when it reaches the bottom of the hill?
Please show the steps, thanks
Explanation / Answer
(a) Tan 10= height of the hill / base of hill
h = base *Ten10
h = 50*Ten10
h = 8.816 m
potential energy = mgh = 1000*9.81*8.816 = 86.48 KJ
(b) kinetic energy = potential energy - energy doue to friction and air resistence
K.E. = 86.48 - 0 = 86.48 KJ
(c) kinetic energy = potentail energy - energy due to friction and air resistence
K.E. = 86484 - 50000 = 36484 J = 36.484 KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.