Nonuniform ball . In the figure, a ball of mass M and radius R rolls smoothly fr
ID: 1492493 • Letter: N
Question
Nonuniform ball. In the figure, a ball of mass M and radius R rolls smoothly from rest down a ramp and onto a circular loop of radius 0.46 m. The initial height of the ball is h = 0.38 m. At the loop bottom, the magnitude of the normal force on the ball is 2.0 Mg. The ball consists of an outer spherical shell (of a certain uniform density) that is glued to a central sphere (of a different uniform density). The rotational inertia of the ball can be expressed in the general form I = ?MR2, but ? is not 0.4 as it is for a ball of uniform density. Determine ?.
Explanation / Answer
M,R, r=0.46m, h=0.38 m N=2.0 mg
the enrgey lost is converted inti knitic energy
Mgh = 1/2Mv2+1/2Iw2
Mgh= 1/2Mv2+1/2( MR2(V/R)2
Mgh=1/2Mv2+1/2Mv2.........................................(1)
the normal force provide centripetal force and weight
2Mg=1/rMv2+Mg
Mg=Mv2/r v = sqrt gr
v=sqrt (9.8)(0.46) v=2.123
Egn explain (1)
gh=v2/2+/2v2 gh= v2/2(1+)
(1+)=2gh/v2 1+=2(9.8(.38)/(2.123)2
1+=1.652 =0.65
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.