Learning Goal: To use the principle of work and energy to determine characterist
ID: 1492377 • Letter: L
Question
Learning Goal:
To use the principle of work and energy to determine characteristics of a system of particles, including final velocities and positions.
The two blocks shown have masses ofmA = 54 kg and mB = 65 kg . The coefficient of kinetic friction between block A and the inclined plane is ?k = 0.15 . The angle of the inclined plane is given by ? = 30 ? . Neglect the weight of the rope and pulley.
(Figure 1)
Part A - Determining the normal force acting on block A
Determine the magnitude of the normal force acting on block A, NA.
Part B - Determining the velocity of the blocks at a given position
If both blocks are released from rest, determine the velocity of block B when it has moved through a distance of s = 3.25 m .
Part C - Determining the position of the blocks at a given velocity
If both blocks are released from rest, determine how far block A has moved up the incline when the velocity of block B is (vB)2 = 6.25 m/s .
Explanation / Answer
A.) Normal force on A is given by mAgCos
Therefore, NA = mAg Cos = 54 x 9.81 x Cos30 = 458.7682974 N
B.) Friction acting on block A = NA k = 458.7682974 x 0.15 = 68.81524461 N
Energy lost to friciton after traversing a displacement of s along the plane = frictional force x s
= 68.81524461 x 3.25 = 223.649545 Joules
According to the law of conservation of energy the net energy should remain constant.
So, energy gained should be equal to energy lost.
So, Energy gained = Energy lost
i.e Potential energy gained by block A + Kinetic energy gained by blocks A and B + Energy taken for overcoming friction= Potential energy lost by block B
i.e the falling of block B is alone responsible for lifting block A and helping A to overcome the friction and the velocity gained by both the blocks
so,
mA gsSin + 0.5 (mA + mB )v2 + 223.649545 = mB g s
54 x 9.81 x 3.25 Sin 30 + 0.5 (54 + 65)v2 + 223.649545 = 65 x 9.81 x 3.25
860.8275 + 59.5 v2 + 223.649545 = 2072.3625
59.5v2 = 987.885455
v2 = 16.60311689
v = 4.074692245 m/s
C.) Since both the blocks are connected, they will have the same velocity v' = 6.25 m/s
let the mew displacement be s'
Nows using the same equation,
Potential energy gained by block A + Kinetic energy gained by blocks A and B + Energy taken for overcoming friction= Potential energy lost by block B
mA gs'Sin + 0.5 (mA + mB )v'2 + 68.81524461 x s' = mB g s'
54 x 9.81 x s' x Sin 30 + 0.5 (54 + 65) x 6.252 + 68.81524461 s' = 65 x 9.81 x s'
264.87 s' + 2324.21875 + 68.81524461 s' = 637.65 s'
2324.21875 = 303.9647554 s'
s' = 7.646342903 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.