PLEASE HELP WITH THESE!!!! WILL GIVE RATE FOR GOOD WORK The displacement of a st
ID: 1492241 • Letter: P
Question
PLEASE HELP WITH THESE!!!! WILL GIVE RATE FOR GOOD WORK
The displacement of a standing wave on a string is given by D=2.8sin(0.59x)cos(37t), where x and D are in centimeters and t is in seconds.
1)Give the speed of each of the component waves. v1,v2 in cm/s
2)Find the speed of a particle of the string at x=3.00cm when t=2.8s
3)A sailor strikes the side of his ship just below the surface of the sea. He hears the echo of the wave reflected from the ocean floor directly below 3.1 s later. How deep is the ocean (ANSWER IS NOT 2418m)
4)A 5.8 kg ball hangs from a steel wire 2.00 mm in diameter and 7.00 m long. What would be the speed of a wave in the steel wire?
Explanation / Answer
1)
Velocities, v1=v2 = omega/k = 37/0.59 = 62.71 cm/s
2)
Speed of particle at an instant = v = dD/dt = - 103.6 sin(0.59x)sin(37t) =
v at x=3.00cm , t=2.8s is v = -103.6 sin(0.59*3) sin (37*2.8) = 7.36 cm/s
3)
speed of sound v = sqrt(K/)
K - bulk modulus of water = 2.34×10^9 Pa
- density of seawater = 1,025 kilogram/m^3
v = 1510 m/s
d = (1510)(1.55) = 2341 meters (we use only 1.55seconds because the sound had to travel down to the ocean floor and then return)
4)
The wave speed in a wire = sqrt(T/mu) where T is tension and mu = the linear distribution of mass
Now T = weight hanging = m*g
mu = density of steel*volume of the wire/length of the wire.
This reduces to density * cross section area of the wire
So density of steel = 8050 kg/m3
Area = pi*(1x10^-3m)^2
so mu = 8050 kg/m3*(pi*(1x10^-3m)^2) = 0.0252 kg/m
Therefore v = sqrt(5.8*9.8/0.252) =47.42 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.