A tank whose bottom is a mirror is filled with water to a depth of 20.8 cm . A s
ID: 1492182 • Letter: A
Question
A tank whose bottom is a mirror is filled with water to a depth of 20.8 cm . A small fish floats motionless 7.40 cm under the surface of the water.
1) What is the apparent depth of the fish when viewed at normal incidence to the water?
Express your answer in centimeters. Use 1.33 for the index of refraction of water.
2) What is the apparent depth of the reflection of the fish in the bottom of the tank when viewed at normal incidence?
Express your answer in centimeters. Use 1.33 for the index of refraction of water.
Explanation / Answer
1)
use
n = real depth / apparent depth
1.33 = 7.4/apparent depth
apparent depth = 5.56 cm
Answer: 5.56 cm
2)
fish is at a distance 20.8-7.4 = 13.4 cm from mirror
It's mirror image will be at a distance 13.4 cm from mirror on other side
Depth of mirror image from surface = 13.4 + 20.8 = 34.2 cm
use
n = real depth / apparent depth
1.33 = 34.2/apparent depth
apparent depth = 25.71 cm
Answer: 25.71 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.