A tank whose bottom is a mirror is filled with water to a depth of 20.3cm . A sm
ID: 1293382 • Letter: A
Question
A tank whose bottom is a mirror is filled with water to a depth of 20.3cm . A small fish floats motionless 6.10cm under the surface of the water.
a} What is the apparent depth of the fish when viewed at normal incidence to the water?
Express your answer in centimeters. Use 1.33 for the index of refraction of water.
b} What is the apparent depth of the reflection of the fish in the bottom of the tank when viewed at normal incidence?
Express your answer in centimeters. Use 1.33 for the index of refraction of water.
Explanation / Answer
apparent depth = real depth / refractive index =6.10/1.33 cm = 4.59 cm
apparent depth of reflection = [6.10 + 14.20+ 14.20]/1.33 cm =25.94 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.