You want to hang a 13-kg sign that advertises your new business. To do this, you
ID: 1492094 • Letter: Y
Question
You want to hang a 13-kg sign that advertises your new business. To do this, you use a pivot to attach the base of a 5.0-kg beam to a wall (Figure 1) . You then attach a cable to the beam and to the wall in such a way that the cable and beam are perpendicular to each other. The beam is 4.0 m long and makes an angle of 37? with the vertical. You hang the sign from the end of the beam to which the cable is attached.
What must be the minimum tensile strength of the cable (the minimum amount of tension it can sustain) if it is not to snap?
Explanation / Answer
given
M = 13 kg
m = 5 kg
L = 4 m
theta = 37 degrees
let T is the tension in the cable.
Apply, net torque about pivot = 0
m*g*(L/2)*sin(37) + M*g*L*sin(37) - T*L*sin(90) = 0
T = m*g*(1/2)*sin(37) + M*g*sin(37)
= 5*9.8*(1/2)*sin(37) + 13*9.8*sin(37)
= 91.4 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.