1.Use the value of the buoyant force to calculate an experimental value of the v
ID: 1490472 • Letter: 1
Question
1.Use the value of the buoyant force to calculate an experimental value of the volume of the 250 g mass in kg/m3 (Fb = LVD g). The density of water is approximately 1000 kg/m3. Show your work.
2. Use the measured dimensions of the 250 g mass to calculate the volume of the mass, Show your work.side=1.5cm length=5.5cm
3. Determine the percent difference between the measured volume of the 250 g mass and the value calculated from the buoyant force measurement. Show your work.
Object
Weight in Air (N)
Weight in
Water (N)
Buoyant Force
(N)
Volume
Displaced (mL)
250 g Hanging
Mass
3.1
2.6
-.05
65
Object
Weight in Air (N)
Weight in
Water (N)
Buoyant Force
(N)
Volume
Displaced (mL)
250 g Hanging
Mass
3.1
2.6
-.05
65
Explanation / Answer
1) 250 g mass
-0.05 = 1000 * V * 9.8
V = -0.05/ 9800
V = 5.102 x 10^-6 m^3
2) V = A* h
V = 0.015^2*0.055 = 1.24*10^-5 m^3
3) % difference = (1.24 x 10^-5 – 5.102 x 10^-6)/5.102 x 10^-6 = 1.43
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.