A long pair of insulated wires serves to conduct 24.5 Aof dc current to and from
ID: 1490354 • Letter: A
Question
A long pair of insulated wires serves to conduct 24.5 Aof dc current to and from an instrument. A third wire is placed in the plane of the two wires shown in (Figure 1)parallel and just to the right. If it carries 26.0 A upward, what force per meter of length does it exert on each of the other two wires? Assume it is 2.8mm from the nearest wire, center to center.Determine the force per meter exerted by the third wire on the right wire shown in the figure.Determine the force per meter exerted by the third wire on the left wire shown in the figure.
Explanation / Answer
given data
current =24.5 A
current in 3rd wire =26 A
distance =2.8m2.8*10^-3m
force / length =?
from electro magnetism
F/L = o*I1*I2/2r
o = 4*10^-7
F/L = 2*10^-7*I1*I2/r
for the right wire =(2*10^-7*24.5*26)/(2.*10^-3) = 0.0637 N/m
for the left wir =(2*10^-7*24.5*26)/(2*2*10^-3)=0.03185 N/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.