A 4.0-kg object is moving with speed 2.0 m/s. A 1.0-kg object is moving with spe
ID: 1490316 • Letter: A
Question
A 4.0-kg object is moving with speed 2.0 m/s. A 1.0-kg object is moving with speed 4.0 m/s. Both objects encounter the same constant braking force, and are brought to rest. Which object travels the greater distance before stopping? A 900-kg car travelling cast at 15.0 m/s suddenly collides with a 750-kg car traveling north at 20.0 m/s. The card stick together after the collision. What is the speed of the just after the collison? (Sketch the situation and Show all your work clearly for full credit) A 5.00-kg ball is hanging from a long but very light flexible wire when it is struck by a 1.50-kg stone traveling horizontally to the right at 1.20 m/s. The stone rebounds to the left with a speed of 8.50 m/s, and the ball swings to a maximum height h above its original level. The value of h is closest toExplanation / Answer
12) constant braking force F is applied on both the masses
let a be the deceleration of the masses
a = F/m = F/4 for first object
a = F/m = F /1 for second object
v^2 - u^2 = 2aS
S = 2^2 / (2*F/4) = 8/F
S = 4^2 / (2*F) = 8/F
both will stop at the same distance
so option C) is the correct answer
13) let the velocity of the mass after collision be V m/s
conserving the momentum in x-direction we have
900*15 = (900+750)*v
Vx = 8.18 m/s
conserving the momentum in y - directionwe have
750*20 = (900+750)*v
Vy = 9.1 m/s
V = sqrt(Vx^2 + Vy^2)
V = sqrt(8.18^2 + 9.1^2) = 12.23 m/s
so option b is the correct answer
14) Ke energy given by the second ball = 0.5m(v1^2 - v2^2)
= 0.5*1.5*(12^2-8.5^2) = 53.8125 J
KE = PE of the hanging ball
53.8125 = mgh
h = 53.8125/5*9.8 = 1.0928 m
so option B) 1.1 m is the correct answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.