One ice skater with a mass of 50 kg pushes a stationary skater with mass of 70 k
ID: 1489703 • Letter: O
Question
One ice skater with a mass of 50 kg pushes a stationary skater with mass of 70 kg. After the first skater pushes the second skater his velocity is 1m/s.What is the second skaters final velocity and magnitude?
If the push lasted one second what is the force the first skater put on the second skater?
One ice skater with a mass of 50 kg pushes a stationary skater with mass of 70 kg. After the first skater pushes the second skater his velocity is 1m/s.
What is the second skaters final velocity and magnitude?
If the push lasted one second what is the force the first skater put on the second skater?
What is the second skaters final velocity and magnitude?
If the push lasted one second what is the force the first skater put on the second skater?
Explanation / Answer
m1 = 50 Kg , m2 = 70 Kg
v1 = 1 m/s , v2 = ?
a )
using conservation of momentum
m1 v1 + m2 v2 = 0
50 X (-1) + 70 + v2 = 0
-50 + 70 v2 = 0
v2 X 70 = 50
v2 = 50 / 70
v2 = 0.714 m/s
b)
force = impulse / time
time = 1 second
impulse P2 = m2 v2
P2 = 70 X 0.714
P2 = 49.98 Kg.m/s
impulse P1 = m1 v1
P1 = 50 X(-1)
P1 = - 50 Kg.m/s
force F = total impulse / time
F = P2 - P1 / t
F = P2 - P1 / 1
F = 49.98 + 50 / 1
F = 100 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.