1.A compressional force of 5.40x10^4 N is applied to a bone specimen with a cros
ID: 1489643 • Letter: 1
Question
1.A compressional force of 5.40x10^4 N is applied to a bone specimen with a cross sectional area of 5.20x10^-4 m2. If the bone behaves elastically, what is the strain produced?
2. A ball is attached to an end of a 1m long light string, whose other end is held fixed. In these conditions, the period of oscillation is T. Later, a portion of the string is cut, and the period of oscillation in these new conditions has become (3/4)T. Find the final length of the string.
***PLEASE PLEASE show all of your work VERY CLEARLY! I have my final tomorrow and need so much help please! thank you!!!
Explanation / Answer
compressional force F = 5.40x104 N
cross sectional area A= 5.20x10-4 m2.
stress = F / A
= 103.846 x10 6 N/ m2
the strain produced = Stress / Youngs modulus of bone
= (103.846 x10 6 N/ m2)/(70 x10 9 N/ m2)
= 1.483 x10 -3
If answer is wrong then you put young's modulus of bone in your textbook value
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.