A hollow, spherical conducting shell is electrically neutral. Its outer radius I
ID: 1489492 • Letter: A
Question
A hollow, spherical conducting shell is electrically neutral. Its outer radius Is 40 cm. A point charge of 10 C is placed within the cavity. The surface charge density o on the outer surface of the sphere is: The figure shows a non-conducting rod of length L = 1.4 m carrying a non-uniform charge density lambda = alpha.x^2 with alpha = 10^-3 C/m^3. The rod is on the x axis with the left end at the origin. Assuming V = 0 at infinity, find the electric potential (in volts) at the left end of the rod - in other words, at the origin. Select the closest answer. For the same rod and point P of the previous problem, find the electrostatic field at point P.Explanation / Answer
as no electric field can exist within a conductor, an equal and negative charge will appear on the surface of the conducting shell
hence surface total charge=-10 C
then surface charge density=charge/surface area=-10/(4*pi*radius^2)
=-10/(4*pi*0.4^2)=-4.9736 C/m^2
=-5 C/m^2 approximately
hence option A is correct.
Q10.
potential due to a charge q at a distance of d is given by V=k*q/d
where k=9*10^9 m/F
consider a small strip of charge dx at a distance of x from origin
then charge on this strip=charge density*length
=10^(-3)*x^2*dx
potential at origin (distance of x from this point ) is given by
9*10^9*10^(-3)*x^2*dx/x
=9*10^6*x*dx
integrating this value over x=0 to x=L=1.4 m,
we get
potential at origin=integration of 9*10^6*x*dx
=9*10^6*0.5*x^2
putting limits of x , from x=0 to x=1.4 m
we get
potential at origin=4.5*10^6*(1.4^2-0^2)=8.82*10^6 volts
hence option B is the closest answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.