A Carnot heat engine uses a hot reservoir consisting of a large amount of boilin
ID: 1489121 • Letter: A
Question
A Carnot heat engine uses a hot reservoir consisting of a large amount of boiling water and a cold reservoir consisting of a large tub of ice and water. In 5 minutes of operation of the engine, the heat rejected by the engine melts a mass of ice equal to 4.05×102 kg .
Throughout this problem use Lf=3.34×105J/kg for the heat of fusion for water.
A Carnot heat engine uses a hot reservoir consisting of a large amount of boiling water and a cold reservoir consisting of a large tub of ice and water. In 5 minutes of operation of the engine, the heat rejected by the engine melts a mass of ice equal to 4.05×102 kg .
Throughout this problem use Lf=3.34×105J/kg for the heat of fusion for water.
Explanation / Answer
then what should i find with this problem
if you need a total work then following is the process
The heat transferred to the cold reservoir is:
Qc = &DeltaHf · m
= 3.34×105J/kg · 4.05×102 kg
= 13527J
The efficiency of a Carnot cycle is determined by the absolute temperature of the hot and the cold reservoir :
= 1 - Tc/Th
= 1 - 273K / 373K
= .2681
The efficiency is defined as unit work extracted from per unit heat transferred to the process:
= W / Qh
<=>
W = ·Qh
Conservation of energy requires that the amount oh heat transferred to process is equal to work done plus heat rejected:
Qh = W + Qc:
Therefore
W/ = Qc + W
=>
W = Qc / (1/ - 1)
= 13527J / (1/0.2681 -1) = 4955J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.