A gasoline engine takes in 1.70×10 4 J of heat and delivers 3900 J of work per c
ID: 1488574 • Letter: A
Question
A gasoline engine takes in 1.70×104 J of heat and delivers 3900 J of work per cycle. The heat is obtained by burning gasoline with a heat of combustion of 4.60×104 J/g .
Part A
What is the thermal efficiency of the engine?
ANSWER: e = _______ %
Part B
How much heat is discarded in each cycle?
ANSWER: Q = ________ J
Part C
What mass of fuel is burned in each cycle?
ANSWER: m = _____ g
Part D
If the engine goes through 62.0 cycles per second, what is its power output in kilowatts?
ANSWER: P = _________kW
Part E
If the engine goes through 62.0 cycles per second, what is its power output in horsepower?
ANSWER: P = _______hp
Explanation / Answer
A) The thermal efficiency of the engine = (3900 J/ 1.7*10^4 J)*100 % = 22.94 %
B) Heat Discarded = Heat Taken in - Heat Delivered
= 1.7*10^4 J - 3900 J = 13100 J
C) Mass = (Heat taken in) / (Heat of Combustion)
= (1.7*10^4 J)/ (4.6*10^4 J/g) = 0.3695 g
D) Power Output = Heat Delivered per unit time = Total Heat Delivered / time
= Heat Delivered per cycle * Cycles per second
= (3900 J) X (62 /sec) = 241800 W = 241.8 kW
E) Power Output (Horsepower) = (241.8 kW) 1.34 HP/kW) = 324.012 HP
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.