After pouring some water into the U-tube of (Figure 1), you pour a volume V_1 of
ID: 1488012 • Letter: A
Question
After pouring some water into the U-tube of (Figure 1), you pour a volume V_1 of oil of mass density P_1 = 800 kg/m^3 into the left side of the tube and a volume V2 of oil of mass density P2 =700 kg/m^3 into the right side. Once the two oils have been added, the levels on the left and right sides are the same, and the water level on the right side is a height h_2=15 mm higher than the water level on the left side. What is the height h_1 of the oil on the left side? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
given
rho1 = 800 kg/m^3
rho2 = 700 kg/m^3
h1 = 15 mm = 0.015 m
we know, rho_water = 1000 kg/m^3
Pressure at the bottom line in two sides of the tube is same
Po + P_left = Po + P_right (here Po is atmopshric pressure)
rho1*g*h1 = rho2*g*(h1 - h2) + rho_water*g*h2
rho1*h1 = rho2*(h1 - h2) + rho_water*h2
800*h1 = 700*(h1 - 0.015) + 1000*0.015
800*h1 = 700*h1 - 10.5 + 15
h1*(800 - 700) = 15 - 10.5
h1*100 = 4.5
h1 = 4.5/100
= 0.045 m or 4.5 cm or 45 mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.