A firehose is wound around a massive, uniform ring with mass M=100 kg and radius
ID: 1487998 • Letter: A
Question
A firehose is wound around a massive, uniform ring with mass M=100 kg and radius r = 0.5 m. The ring acts like a pulley and is mounted on a fixed horizontal axle located on a roof. A stuntman of mass m= 60 kg steps off the roof and clings on the firehose as he drops down the 10-meter high building. Ignore the mass of the firehose and assume no slipping.
(Note: Moment of Inertia Iring = Mr2). Use g = 10 m/s2.
A. Calculate the linear acceleration a of the man, in units of m/s2.
B. What is the angular acceleration of the ring-shaped pulley, in units of rad/sec2 ?
C. Determine the speed v of the man, in units of m/s, just as he lands on the ground
Explanation / Answer
Let T is the tension inthe string.
Let a is the acceleration of the stuntman.
net force acting on stuntman, Fnet = m*g - T
m*a = m*g - T
T = m*g - m*a
net torque acting on the pulley = T*r
we know, Torque = I*alfa
so,
I*alfa = T*r
M*r^2*(a/r) = (m*g - m*a)*r
M*a = m*g - m*a
a*(M + m) = m*g
a = m*g/(M+m)
= 60*10/(100 + 60)
= 3.75 m/s^2 <<<<<<<<<<---------------Answer
B) angular acceleration, alfa = a/r
= 3.75/0.5
= 7.5 rad/s^2 <<<<<<<<<<---------------Answer
c) Aplply, v^2 - u^2 = 2*a*h
v^2 - 0^2 = 2*a*h
v = sqrt(2*a*h)
= sqrt(2*3.75*10)
= 8.7 m/s <<<<<<<<<<---------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.