The rms speed of the molecules in 1.5 g of hydrogen gas is 1700 m/s What is the
ID: 1487554 • Letter: T
Question
The rms speed of the molecules in 1.5 g of hydrogen gas is 1700 m/s
What is the total translational kinetic energy of the gas molecules?
Express your answer using two significant figures.
What is the thermal energy of the gas?
Express your answer using two significant figures.
500 J of work are done to compress the gas while, in the same process, 1700 J of heat energy are transferred from the gas to the environment. Afterward, what is the rms speed of the molecules?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
translational kinetic energy = 1/2mv^2 = 1/2(2.0g/1000g)(1700)^2 = 2900 j
Hydrogen isa diatomic gas, it has 5 degrees of freedom , so thermal energy= 5/3 kinetic energy
so thermal energy= 5/3 (2890) = 4800 j
(b) 4800 J(thermal energyinitial) + 500 J - 1700 = E thermalfinal = 5/3(1/2)mv2
3600 = (5/3)(1/2)(2/1000) V2
v= 1470 ms
so new rms speed (upto two sig figures) = 1500m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.