Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The rms speed of the atoms in a 2.10g sample of helium gas is 760m/s . What is t

ID: 1315677 • Letter: T

Question

The rms speed of the atoms in a 2.10g sample of helium gas is 760m/s . What is the thermal energy of the gas?

I figured I should solve for Temperature first, so I used the following formulas:

Vrms = sqrt(3*KB*T/m) => Vrms2*m/3*KB=T

Plugging in, I got (760 m/s)2*(0.0021 kg)/(1.38*10-23 J/K * 3) = 2.93*1025 K.

I thought that looked quite large to say the least, but it's the number the equation from the book gave me so I chugged along.

Eth = 1.5*nRT

2.1g He * 1mol He/4g He = 0.525 mol He = n

=> E th = 1.5*(0.525mol)(8.31 J/mol K)(2.93*105 K) = 1.92*1026 J

However, the online homework told me that answer is wrong.

What am I doing wrong? It seems like it should be a straightforward problem but I'm just not getting it.

Thanks in advance

Explanation / Answer

You are getting the value of 'm' wron in the calculation of Temperature.

We know that atomic mass of Helium gas = 4 gm/mole = 4 * 10-3 kg/mol

The no. of atoms in one mole of any element = 6.022 x 1023 (Avagadro's number)

Therefore the atomic mass of He for one atom = 4 * 10-3/ (6.022 x 1023) = 6.6 * 10-27 kg

Pluggin in the above values, you get  (760 m/s)2*(6.6 * 10-27 kg)/(1.38*10-23 J/K * 3) = 92.67K.

From here on it's straight forward.

Eth = 1.5*n*R*T

Eth = 1.5 * 0.525* 8.31 * 92.67 = 606.45 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote