a mass of 10 kg is pushed off a cliff which is 1000.5 m high above a slid incomp
ID: 1487385 • Letter: A
Question
a mass of 10 kg is pushed off a cliff which is 1000.5 m high above a slid incompressible ground A. calculate the velocity during travel downward at 100.4m height above ground level.
A. Calculate the velocity during travel downward at 100.4 m height above ground level.
B. what is the velocity right before it hits the ground
C. if instead of a solid incompressible wall, the mass hits a spring with spring constant k =15 N/m, what is the max height above ground the mass rises after hitting the spring?
Explanation / Answer
take P.E. = 0 at ground level
(A)
energy conservation
MgH = Mgh + 1/2 Mv^2
10 x 9.8 x 1000.5 = (10 x 9.8 x 100.4) + 1/2 x 10 x v^2
98049 = 9839.2 + 5 x v^2
88209 = 5 x v^2
v = 132.8 m/s
(B)
energy conservation
MgH = 1/2 MV^2
10 x 9.8 x 1000.5 = 1/2 x 10 x V^2
V = 140 m/s
(C)
whole K.E. stored in spring by compression
energy in spring (U) = 1/2 MV^2
U = 1/2 x 10 x (140)^2
U = 98000 J
now
again energy conservation
U = MgH'
H' = 98000 / (10 x 9.8)
H' = 1000 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.