A subway car, travelling from one station to another, undergoes three distinct p
ID: 1487181 • Letter: A
Question
A subway car, travelling from one station to another, undergoes three distinct periods of motion: it first accelerates, then it travels with constant velocity, and then it decelerates. Consider the case when it is travelling between two stations which are 1070 m apart. During the first stage, it starts from rest and accelerates at a rate of 1.31 m/s2 for 4.5 s . After this, it travels with constant velocity until it is 160 m from the second station. Finally, it decelerates at a constant rate.
Part A-How far does the subway car travel during the initial stage, during which time it is accelerating?
Part B-How long does the train move at constant velocity?
Part C-What is the acceleration of the train during the third stage?
Part D-What is the total amount of time it took for the subway to travel between the two stops?
Explanation / Answer
Total distance = 1070 m
first stage
starts from rest and accelerates at a rate of 1.31 m/s2 for 4.5 s
SEcond stage
it travels with constant velocity until it is 160 m from the second station
Third syage
it decelerates at a constant rate.
Part A
S = 1/2 at2 = 0.5*1.31*4.52 = 13.26 m
Part B
Distance = 1070 - 120 - 13.26 = 936.74 m
Time = 936.74 / V where V =constant velocity
Part C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.