Thank you! A 300 g rubber ball is released from a height of 2.50 m. It falls to
ID: 1487122 • Letter: T
Question
Thank you!
A 300 g rubber ball is released from a height of 2.50 m. It falls to the floor, bounces, and rebounds. The force the floor exerts on the ball is shown in the figure. Ignoring gravity, what is the impulse delivered to the ball during its collision with the floor? 1.80 N-s 2.40 N-s 3.60 N-s 4.80 N-s 7.00 N-s What is the magnitude of the momentum of the ball just after the collision with the floor? Continue to ignore gravity during the collision. 1.50kg-m/s 1.75kg-m/s 2.40 kg-m/s 3.60 kg-m/s 4.80 kg-m/sExplanation / Answer
36.
Impulse = Fxt
from graph
Impulse = 480x15x10-3 /2 = 3.6 N-s
37. velocity just before collision = (2*g*H)0.5 = 7 m/sec
momentum just before collision =0.3*7 = 2.1 kg-m/s
momentum after collision = 3.6 - 2.1 = 1.5 kg-m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.