Thank you! A small block of mass 0.0500 kg starts from rest at a height h = 1.00
ID: 1487119 • Letter: T
Question
Thank you!
A small block of mass 0.0500 kg starts from rest at a height h = 1.00 m and slides down a frictionless incline toward a loop-the- loop, as shown in the figure. The loop-the-loop is also frictionless; however, the horizontal track after the loop- the loop is rough, and the coefficient of kinetic friction between the block and rough track is 0.300. The radius of the loop-the-loop is r = 0.400 m. What is the speed of the block just before it reaches the rough track? 1.01 m/s 4.43 m/s 6.75 m/s 12.2 m/s 30.7 m/s What is the magnitude of the normal force on the block when it is at the top of the loop-the-loop? 0N 0.490N 4.90 N 8.85 N 14.4 N How far from the left end of the rough track does the block travel before coming to rest? 0.910m 1.00m 2.25m 3.33m 9.66mExplanation / Answer
48.
Using conservation of energy
Potential energy at the top = kinetic energy just before the rough track
mgh = (0.5) m v2
v = sqrt (2gh) = sqrt (2 x 9.8 x 1) = 4.43 m/s
49.
Using conservation of energy
kinetic energy at the bottom of loop = potential energy at top of loop + kinetic energy at top
(0.5) m v2 = mg(2r) + (0.5) m v'2
v2 = 2g(2r) + v'2
4.432 = 4 (9.8) (0.4) + v'2
V' = 1.986 m/s
at the top of loop ., force equation is given as
Fn +mg = m v'2 /r
Fn + (0.05 x 9.8) = 0.05 (1.986)2 / 0.4
Fn = 0
50.
a = acceleration = -ug = 0.3 x 9.8 = - 2.94 m/s2
d = stopping distance
V = initial speed = 4.43
stopping distance is given as
d = V2/2a = 4.432 / (2 x 2.94)
d = 3.34 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.