Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Shrinking Loop. A circular loop of flexible iron wire has an initial circumferen

ID: 1486539 • Letter: S

Question

Shrinking Loop. A circular loop of flexible iron wire has an initial circumference of 170 cm , but its circumference is decreasing at a constant rate of 11.0 cm/s due to a tangential pull on the wire. The loop is in a constant uniform magnetic field of magnitude 0.500 T , which is oriented perpendicular to the plane of the loop. Assume that you are facing the loop and that the magnetic field points into the loop

Find the magnitude of the emf E induced in the loop after exactly time 7.00 s has passed since the circumference of the loop started to decrease.

Express your answer numerically in volts to three significant figures.

Explanation / Answer


circumference = L = 2*pi*r

r = L/(2pi)


magnetic flux = B*A

A = pi*r^2 = pi*L^2/(4pi^2) = L^2/(4pi)


flux = B*L^2/(4pi)

emf = rate of change in flux

e =(d/dt)*( B*L^2/(4pi))


e = (B/(4pi))*(dL^2/dt)

e = (B/(4pi))*2*L(t)*(dL/dt)


dL/dt = 0.11 m/s

e = (B*L*2*0.11/4pi)

e = 0.0175*B*L(t)


at t = 7s

L = 1.7-(0.11*7) = 0.93 m


emf = e = 0.0175*0.5*0.93 = 0.0081375 V   <<,------answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote