Shown to the right is a truncated cone of length L cm traveling through a fluid
ID: 1345247 • Letter: S
Question
Shown to the right is a truncated cone of length L cm traveling through a fluid at a speed of 8.62 m/s. The narrow end of the cylinder has a diameter of 2.22 cm, whereas the wider end has a diameter of 3.37 cm. The drag force acting on the cylinder is 29.1 newtons. The drag force F_d acting on an object passing through a fluid is given by F_d = 1/2 rho A Gamma v^2 were A is the effective cross-sectional area of the object, Gamma (the Greek letter "gamma") is the drag coefficient, rho is the density of the fluid, and v is the speed of the object. Calculate the drag coefficient Gamma of the object if the fluid is water of density 1000.00 kg/m^3Explanation / Answer
gamma = 2Fd/(rho*A*v^2)
Area here = wide end = 8.92 x 10^-4 m^2
gamma = 0.878
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.