Figure 12.11.3 A \"black box\" connected to an AC voltage source. The elements i
ID: 1485859 • Letter: F
Question
Figure 12.11.3 A "black box" connected to an AC voltage source. The elements in the circuit and their arrangement, however, are unknown. Measurements outside the black box provide the following information: V(t) = (80 V)sin omega I(t) = (1.6 A)sin(omega t + 45 degree)Does the current lead or lag the voltage Is the circuit in the black box largely capacitive or inductive Is the circuit in the black box at resonance What is the power factor Does the box contain a resistor A capacitor An inductor Compute the average power delivered to the black box by the AC source.Explanation / Answer
given V(t) = 80 sin wt
I(t) = 1.6 sin (wt + 45)
Current leads by 45 deg
-----------------------------------------
b . since Current leads in capacitive circuit
thius must be capacitive circuit
--------------------------------------------------
c. yes it is resosnace
-------------------------------
d. Power factor cos theta = cos 45 = 0.707
------------------------------------------
e. it contains = capacitor
-----------------------------------
f. power delivered P = VI cos theta
P = 80 * 1.6 * cos 45
P = 90.5 Watts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.